Radās jautājumi?+ 371 6610 0918

Filtrai


Vīriešu apavi

Filtrai Kārtot pēc

Kārtot pēc


Par kurpēm. Vai Jūs zinājāt, ka agrāk apavu modi lielākoties diktēja vīrieši?

Pašlaik vecākie saglabājušies apavi svin 10 000 gadadienu. Tās bija no papirusa lapām izgatavotas sandales. Tās bija paredzētas tam, lai pasargātu seno ēģiptiešu pēdas no karstajām smiltīm.

Ilgu laiku sandales Eiropā bija dominējošie apavi, un tie tika iedalīti karam, sabiedrības augstākajam slānim, garīdzniekiem un sabiedrības zemākajam slānim piemērotajos apavos. Krustnešiem piedēvējami daudzie apavu uzlabojumi, jo tie ceļoja no auksta klimata uz karsta klimata valstīm, lai atbrīvotu Kristus kapu. Laikā, kad Rietumeiropā norisinājās krusta kari, tika izgudroti apavi ar smailiem purngaliem, savukārt 12. gadsimtā – papēdis. Ap šo laiku arī radās pirmās „īstās” kurpes, kas tika izgatavotas labajai un kreisajai kājai atsevišķi.

Apavu ražošanas tendences ir aktuālas līdz pat mūsdienām. Noteikti elementi atgriežas. Smails purngals bija populārs baroka laikā. Kurpes ar kantainiem purngaliem tika ieviestas 17. gadsimta pirmajā pusē, un šāda apavu forma bija raksturīga militāro (vēlāk arī ikdienas) apavu iezīme. Pat mūsdienās šāda veida apavi ik pa laikam atgriežas modē. Senāk sociālais statuss tika noteikts pēc valkātajām kurpēm.

Rietumeiropā papēdis tika ieviests 16. gadsimtā. Apavu priekšdaļa un papēži bija piestiprināti atsevišķai zolei. Apavus ar papēžiem vispirms valkāja vīrieši. Līdz baroka perioda beigām vīriešu kājas tika uzskatītas par skaistuma standartu, un šī iemesla dēļ apavu modi šajā laikā diktēja vīrieši.

Pirmie augstpapēžu apavi tika radīti vīriešiem, nevis sievietēm. 17. gadsimtā Eiropas karaļi valkāja kurpes ar īpaši augstiem papēžiem, lai demonstrētu savu statusu. Bagātākie varēja viegli brist pa purviem, jo to kurpju platforma bija 30 cm. Saules karalim Luijam XIV patika augsti papēži, jo viņš bija mazs augumā. Augsto papēžu mode bija tik ļoti saistīta ar šo personu, ka vīriešu kurpes ar īpaši augstiem papēžiem līdz pat mūsdienām tiek sauktas par "Franču kurpēm". Tajā laikā augsti papēži sievietēm bija aizliegti, un līdz pat 17. gadsimtam Francijā sievietēm ar likumu tika aizliegts "kārdināt" vīriešus ar augstiem papēžiem. Vēlāk likumi kļuva maigāki, un 18. gadsimta sievietēm tika ļauts valkāt augstus papēžus, bet papēži nedrīkstēja būt augstāki par 10 cm.

19. gadsimta otrajā pusē apavi tika ražoti jau rūpnieciski. Apavu modes uzplaukums sākās 20. gadsimta otrajā pusē.