Spring sale! Lepērcies bez sastrēgumiem! 
Atlaides līdz -50% + papildu -20% atlaide ar kodu: D20SS22. Akcija ir spēkā līdz 2022-05-22 (ieskaitot)*
Pērc tagad
Radās jautājumi?+37163898865

Kāpēc atsienas kurpju šņores?

2017-08-05

Kad Olivers Orailijs centās iemācīt savai meitai sasiet kurpju šņores, viņš pēkšņi iedomājās, ka nesaprot, kādēļ tās reizēm atsienas. Turklāt, meklējot atbildi internetā, viņš saprata, ka neviens nezina atbildi uz šo jautājumu. Izaicinājums tika pieņemts, raksta nature.com, un Orailijs, mehānikas inženieris Kalifornijas Universitātē Berklijā (ASV), satikās ar diviem saviem kolēģiem, lai apspriestu šo problēmu. Lai cik dīvaini tas neliktos, kopā viņi radīja zinātnisku traktātu, kas tika publicēts žurnālā "Proceedings of the Royal Society A".

Zinātnieki savā pētījumā ir parādījuši, ka kurpju šņoru atsiešanās iemesls ir vairāku spēku kombinācija, kas iedarbojas uz mezglu un izraisa šņoru atsiešanos. Zinātnieki mēģināja pierādīt, ka šņoru atsiešanās ir pakāpenisks, nepārtraukts process. Tomēr viņu skrējēja kāju palēninātā video analīze uzrādīja, ka mezgli atsienas ļoti strauji - vienā vai divos soļos. Lai precīzi noskaidrotu, kā tas notiek, O. Orailijs un viņa kolēģi sporta kurpes mēlītē ierīkoja akselerometru, kas izmērīja spēkus, kas iedarbojas uz mezglu. Zinātnieki konstatēja, ka trieciens pret zemi un spertais solis var radīt pat 7G lielu paātrinājumu, iedarbojoties uz mezglu – tas aptuveni tik pat liels paātrinājums kā Apollo kosmosa kuģa kapsulai atgriežoties Zemes atmosfērā.

Turpmākajos eksperimentos pierādījās, ka mierīga sēdēšana mezgla atsiešanos neizraisa. Arī kājas piepamšana neietekmēja mezgla spēku. Tādējādi tika konstatēts, ka, lai mezgls atsietos, nepieciešami dažādi divi spēki: atkārtots kājas trieciens pret zemi, kas padara mezglu mazāk stingru, un kājas vēzēšana, kas ļauj šņores galiem atraisīties no cilpas pavisam.